Kako trenirati kao sportista?
Kako to sportista treba da trenira kada želi da poboljša svoje fizičke sposobnosti koje će mu pomoći da postigne bolje rezultate na sportskom terenu?
Da li trening treba da bude organizovan po principu bodibildinga,kros fita,olimpijskog dizanja tegova…?
Kada razmišljam o ovim pitanjima obično se fokusiram da zadovoljim sledeće pokrete:
Sprint i varijacije-kratki sprintevi,menjanje pravca,ubrzanje
Skokovi
Čučnjevi
Hindž pokreti u zglobu kuka
Vučenje/nošenje-sled,provler,farmerov hod
Potisak
Unilateralni pokreti(iskoraci,čučnjevi na jednoj nozi….)
Naravno potrebno je da trening bude izbalasiran kako ne bi došlo do povrede.Sve stavke se moraju uzeti u obzir(cilj treninga,godine sportiste,uzrast…)
Ono što bi želeo da istaknem je da svaki program treba da ima tzv.vežbe indikatore.
To su one vežbe koje su pokazatelj trenutne forme ali i kasnijeg napretka sportiste. Obično su to generalno govoreći 3-5 vežbi koje će biti pokazatelj daljeg napretka.
Mislim da ne treba da naglašavam važnost postavljanja ciljeva u treningu,odnosno koji kvalitet se želi popraviti.
Kada se odrede vežbe indikatori prelazi se na izbor pomoćnih vežbi.
To je obično druga ili možda treća vežba koja se izvodi u treningu. Cilj ovih pomoćnih vežbi je da poprave indikatore koji su ranije određeni. Adje da dam neki primer-ako je sportisti bendž pres idikator treba videti koja vežba ima najbolji transfer na bendž pres. Da li će to biti uski bendž pres ili potisak bučicama sa klupe ili neka druga vežba to zavisi od svakog sportiste ponaosob.
Isti je slučaj ako je cilj popraviti brzinu u sprintu recimo na 30 metara odnosno ako je to uzeto kao indikator.
Dobra pomoćna vežba bi bila sprint na 10 metara,jer većina sportista mora da radi na startnoj/početnoj brzini.U mom radu sam imao sportiste koji u treningu gotovo da nisu uopšte radili sprint na 30 metara već samo na 10 metara a pri tome su popravili vreme na 30 metara. Takođe ne treba zanemariti činjenicu da se sportista brže oporavlja od sprinta na 10 metara.
Nakon pomoćnih vežbi idu dodatne vežbe koje su nivo ispod pomoćnih i to su recimo 3,4 ili 5 vežba u treningu i njihov cilj je da poboljšaju pomoćnu vežbu.
Da privedem kraju ovaj tekst
GLAVNA VEŽBA/INDIKATOR-obično prva vežba na treningu
POMOĆNA VEŽBA/GRADI GLAVNU-druga ili treća vežba na treningu
DODATNA VEŽBA/GRADI POMOĆNU-treća,četvrta,peta ili šesta vežba na treningu.
Sve ovo deluje jednostavno što u suštini i jeste. Mnogo ljudi pokušava da što više iskomplikuje stvari. Potrebno je pravilno odrediti pomoćne i dodatne vežbe. To što meni uski bendž ili propadanje sa opterećenjem pomaže kod bendž presa ne mora da znači da će uspeti kod nekog drugog. Potrebno je pronaći vežbe koje će biti najbolja kombinacija za svakog sportistu pojedinačno. Kod dodatnih i pomoćnih vežbi nije potrebno da ubiješ sebe i kod njih treba primenjivati submaksimalne težine i intezitet će biti dosta niži.
Tekst u vezi treninga na https://milosundergroundgym.com/prakticni-saveti-trening/