Praktični saveti vezani za trening
Posle nekoliko tekstova https://milosundergroundgym.com/kako-napredovati-u-treningu/ https://milosundergroundgym.com/serije/ https://milosundergroundgym.com/odmor-izmedu-serija/ https://milosundergroundgym.com/kako-napredovati-u-treningu-opterecenje/ https://milosundergroundgym.com/kako-napredovati-u-treningu-promena-vezbi/ na temu kako napredovati u treningu, na pamet mi je palo nekoliko najčešćih pitanja vezanih za trening. Evo nekih 5 koja skoro pa svakodnevno čujem i praktični saveti kao odgovor na ta pitanja.
1. Da li vežbati celo telo ili pojedinačne grupe mišića? Najjednostavniji odgovor na ovo pitanje bi bio celo telo. Pri tome želim da se ogradim i da napomenem da nemam ništa protiv vežbanja pojedinačnih grupa mišića, ali mi je iskustvo pokazalo da je taj sistem nemoguć bar kod 95 % vežbača. Kad ovo kažem mislim na kontinuitet treninga u dužem vremenskom periodu ( 10 i više godina). Problem nastaje kada se na primer noge vežbaju u Sredu a onda sledeće Srede se dogodi nešto nepredviđeno (naravno život je uglavnom nepredvidiv) i ti preskočiš taj trening. Ta mišićna grupa ostaje bez stimulansa koji je neophodan za rast i napredak a propratni efekat je blagi pad motivacije. I dok je ovaj princip rada dobar i daje odlične rezultate za profesionalce za nekog ko želi da ostane u formi, ili da se vrati u formu i da istu zadrži što je duže moguće, trening celog tela je mnogo bolji pristup. Kada treniramo celo telo na primer tri puta nedeljno stimulans koje naše telo dobija je sasvim dovoljan. Čak iako se se preskoči trening (što će se sigurno dešavati) naše telo je dovoljno stimulisano za rast i razvoj. Naravno kada se gužva smanji i raspored postane malo lakši (što će se teško dešavati,kako postaješ stariji), uvek možeš dodati još neki dan za trening ili promeniti rutinu.
2. Da li raditi vežbe sa slobodni težinama ili na mašinama? Opet moj jednostavan odgovor bi bio slobodne težine + vežbe sa sopstvenim telom ili kako ga popularno zovu bodyweight trening. Ovo ne znači da ne treba nikada trenirati na mašinama ili ih potpuno izbaciti , već da tvoj trening treba da bude organizovan po principu obroka na slavi ili svadbi. Da objasnim ovaj princip. Odeš na slavu domaćin iznese pred tebe predjelo ti navališ kao majmunčina, onda pojedeš tri tanjira čorbe, pa onda strovališ u sebe vagon sarmi i kad dođe pečenje i možeš samo čačkalicu da žvaćeš. E tako je isto i sa treningom vežbe sa mašinama su predjelo ili dezert a slobodne težine su glavno jelo. Zato laganije za predjelom i ostavi više vremena za glavno jelo. Pored toga što su funkcionalnije vežbe sa slobodnim težinama vraćaju višestruko za uloženo vreme. To znači da stimulišu više mišićnih grupa u isto vreme a samim tim i vreme za trening se mnogo efikasnije koristi.
3. Da li trenirati donji deo( noge)? Mislio sam da ovo pitanje posle 2005 godine više nikad neću čuti ali nažalost ono je i dalje tu. Evo jedne činjenice koja se odnosi na raspored mišića u gornjem i donjem delu tela. SAMO 15 % MIŠIĆA NALAZI SE U GORNJEM DELU TELA. E sad ti zamisli da se radi o parama i da ti neko ponudi kamatu na štednju od 15 % ili od 85 % , koju bi pre prihvatio? Tako je i sa treningom. Posveti veći deo treninga razvoju donjeg dela tela a za gornji deo treniraj najviše one mišiće koje ne možeš da vidiš u ogledalu kada slikaš selfi.
4. Kardio? Večita dilema kada je trening u pitanju. Da li ga raditi, koliko često, dal na kraju treninga…? Kardio trening je samo jedna kockica u slagalici koja se zove trening. Jeste bitan je deo, ali ako ga posmatramo u kontekstu skidanja kilograma zna da bude pogrešno primenjen. Kilogrami se gube kada si u kalorijskom deficitu i to se može postići ishranom ili treningom ili kombinacijom ova dva. Mnogi misle da je treningom lakše i da ćeš kada trčiš na traci i radiš kardio kao ludak izgubiti tonu kalorija. Međutim u 21 veku je jako teško primenjivati ovaj koncept, jer nam je hrana prenatrpana suvišnim kalorijama dostupna na svakom koraku. Naravno teoretski je moguće da radiš kardio i gubiš kalorije i da pri tome unosiš neku siću od ishrane. Ovo je moguće ako živiš u nekoj pećini i jedeš šumske plodove i na svake dve godine uloviš nekog mamuta. Mnogo je lakše manipulisati sa unosom kalorija i primjenjivati kardio kao pomoćno sredstvo nego raditi obrnuto. Kada kreneš sa nekim treningom ili ishranom, postavi sebi pitanje da li ovo što sad radim mogu da radim ceo život? Ako je odgovor ne onda je vreme da se vratiš na početak i osmisliš bolji pristup. Fitnes i trening, bar ja tako mislim treba da ti omogući kvalitetan život i zdravlje što je duže moguće. Naravno neko može da gladuje i trenira kao ludak 5,6 meseci ili duže ali šta će posle? Budi pametan zajebi prečice i fokusiraj se na proces izgradnje treninga i ishrane.
5. Kada da krenem u teretanu,na trening? Danas. Nemoj da čekaš savršen trenutak, novu godinu, 1 Februar…. Kreni odmah. Ljudi često greše jer veruju da motivacija pokreće akciju, a u realnom životu je upravo suprotno. Kreni u akciju pa makar to bila i brzina puža. Posle nekog vremena motivacija će zakucati i na tvoja vrata. Još ako krenu rezultati onda je nebo granica. Ima jedna izreka mislim da je Teodor Ruzvelt rekao “Svako u životu može da se pohaba ili istruli, ja biram da se pohabam” https://www.azquotes.com/quote/1060544 . Tako da nemoj čekati savršen trenutak on neće doći nikada. Kreni da se habaš pre nego što istruliš.
U ovom tesktu sam nabacao praktične savete o treningu i fitnesu. Ima ih još dosta, ali se nadam da će ovi praktični saveti koje sam naveo pomoći nekome da izgradi bolji i dugovečniji način života i treninga.
Ako u ovom tekstu nađeš nešto zanimljivo slobodno ga podeli.