Bolji trening
Iskustvo u treningu obično dolazi sa godinama koje provedeš trenirajući. Isti slučaj je i sa treningom snage. U početku pratiš pisanja na forumima, čitaš knjige, ideš na seminare i sve je to odličan način da edukuješ sebe i naučiš ono što ti je potrebno za bolji trening. Sve to činiš da bi bio siguran da radiš pravu stvar. Fitnes industrija kao i svaka druga je puna obmana i brzih rešenja. Znaš ono 3 nedelje do trbušnjaka, smršaj bez muke, kako da se spremiš za leto za samo 10 dana i sl.
U narednim redovima ovog teksta navešću neke možda zaboravljenje smernice za bolji trening.
Napor koji uložiš u trening definiše tvoj uspeh
Što se tiče napora nije sporno da on mora da bude kako fizički tako i mentalni. Ništa ti ne znači da treniraš ako svojim umom nisi prisutan. Jednostavno nećeš postići maksimalne rezultate. Drugo svaki program treninga je uspešan ako u njega uložiš napor. Nije bitno da li je to program koji podrazumeva mali broj ponavljanja ili gornji/donji deo ili celo telo. Poenta je da program ispoštuješ i uložiš napor u njega kako bi video rezultate. Možeš da imaš najbolji program na svetu ako ga ne sporvodiš u delo ne bi trebalo da očekuješ napredak. Dobar trening program će ti pomoći samo ako uložiš doslednost i napor.
Trebalo bi da ponekad izađeš iz svoje rutine
Nije loše ponekad u okviru svog trening režima da napraviš nešto drugačije, nešto što će ti pomoći da razbiješ monotoniju. To na primer može da bude neko takmičenje, gde ćeš sebi postaviti neki cilj koji moraš da uradiš za nedelju dana ili 10 dana. Još jedna dobra stvar za razbijanje monotonije jeste da rotiraš glavne vežbe. Kod početnika to je obično na šest do osam nedelja dok kod iskusnijih vežbača to ide na tri do četiri nedelje.
Trening snage je i nauka i umetnost
Pored naučnih principa koji su neophodni za uspeh u svakom treningu pa tako i treningu snage potrebno je ubaciti i nešto svoje. To nešto može da bude neka rutina ili trening koji nije možda sa naučne strane objašnjen ali tebi završava posao. I kod pravljenja programa potrebno je biti fleksibilan i planirati potrebna prilagođavanja. Život je obično nepredvidiv i stvari ne idu baš onako kako smo mi planirali. Takođe svaki čovek se individualno razlikuje i postoje iste stvari na treningu koje kod nekog donose rezultate a kod nekog ne. Princip “jedan trening za sve” može da stvori više problema nego koristi.
U početku ćeš mnogo stvari da uradiš pogrešno
Na početku svoje trening karijere verovatno ćeš veliki broj stvari da uradiš pogrešno i da zajebeš mnogo više nego što si očekivao. Ali to je deo procesa. Ako trening posmatraš kao dugoročni put ka boljem i kvalitetnijem životu imaćeš više prostora za grešku. I one će se svakako dešavati.U isto vreme te greške iskoristi da naučiš kako funkcioniše trening snage, koji su principi koji donose rezultate i nauči kako izgleda efektivan i bolji trening snage.
Vremenom ćeš morati da naučiš kako da treniraš i kada si povređen
Bez obzira da li samo ideš u teretanu ili treniraš neki sport povrede će biti neizostavni deo na tvom putu. E sad od tvog pristupa treningu zavisi koliko brzo ćeš se povrediti. Za prosečnog vežbača u teretani siguran put ka povredi je izbegavanje zagrevanja i pripreme za trening. Za sportistu to može da bude nedostatak rada na svojoj fizičkoj pripremi i loše navike koje se tiču oporavka i ishrane. Ali ako se povreda dogodi ono što možeš da radiš je deo tela koji je zdrav. Nakon što prođe određeno vreme posle povrede možeš da radiš onaj deo tela koji nije povređen. Ako ti je ruka povređena možeš da radiš određene vežbe za noge. Vremenom ćeš naučiti i proširiti svoju bazu vežbi i odbaciti one koje ti nisu od koristi.
Šta god da treniraš posmatraj to kao duži proces i probaj da uživaš u njemu. Preduzmi neophodne korake da formiraš zdrave navike i unaprediš svoj život. Bolji trening će ti svakako biti od koristi.
Za više tekstova na sličnu temu poseti https://milosundergroundgym.com/