Super serije
Super Serije nisu novost u treningu, jednostavna definicija super serija jeste kada se dve vežbe rade jedna za drugom bez odmora ili sa minimalnim odmorom. Međutim nisu sve super serije iste. Kombinacijom različitih vežbi i principa kod super serija mogu se postići željeni rezultati. Radi lakšeg snalaženja u treningu podeliću super serije na pet grupa, koje su definisane na osnovu ciljeva koji se žele postići.
- Kombinacija suprotnih mišićnih grupa ili agonist/antagonist. Prednji čučanj i vežba za zadnju ložu su primer za ovu kombinaciju. Ova kombinacija je podjenako dobra i za snagu i za hipertrofiju. Na ovaj način se smanjuje inhibicija i dolazi do povećanja sile.
- Kombinacja istih mišićnih grupa.Ovu kombinaciju često koriste bodibilderi u svom treningu sa ciljem da izmore primarne grupe mišića. Vežba za pectoralis pre izvođđenja bendž presa je primer za ovu kombinaciju. Ova kombinacija ima za cilj hipertrofiju i naglašavanje mišićnih detalja i više je estetska varijanta.
- Kombinacija istih mišićnih grupa ali sa naglaskom na jaku stimulaciju centralnog nervnog sistema. Ovo je kombinacija za razvoj eksplozivne snage i pretežno je zastupljena u treningu sportista. Izvođenje određene vrste skokova u malom broju ponavljanja pre čučnja je primer za ovu kombinaciju.
- Kombinacija za popravljanje tehnike/mobilnosti i glavna vežba. Vežbe mobilnosti ne moraju da se završe na početku treninga već mogu da budu integralni deo u toku celog treninga kao jedna varijanta super serije. Ako imaš problem sa mobilnošću skočnog zgloba možeš da odabereš svoju omiljenu vežbu sa mobilnost i da je radiš u super seriji sa varijantom čučnja. Ovo ne samo da će ti pomoći kod mobilnosti već će pozitivno uticati i na tehniku izvođenja vežbe. Mobilnost i kvalitet pokreta se zanemaruju u treningu i to može imati negativne posledice na mogućnost dugovečnog treniranja.
- Poslednja kombinacija i nije klasična super serija već neka vrsta dodavanja volumena za slabe mišične grupe ili određeni pokret. Evo na primer neko može da uradi samo 3 zgiba a cilj je da stigne do 10. Ono što on može da uradi jeste da posle svake serije uradi po jedan pravilan zgib. Ako uzmemo da se u toku treninga uradi između 12 i 15 serija i da to pomnožimo sa 3 ili 4 treninga nedeljno dolazimo do veoma respektabilnog broja zgibova za osobu koja može da uradi samo 3 zgiba.Ova kombinacija je odlična za dodavanje volumena gde se pri tome ne narušava tehnika i ostavlja se dovoljno vremena za oporavak.
Tako da kada sledeći put izvodiš super serije u treningu prilagodi je svom cilju jer kontekst je bitan, ne postoji dobra ili loša super serija.