Šta je razlog hormonske disfunkcije?
Da bi uspešno ostvario svoje ciljeve vezane za trening, oblikovanje tela i performanse treba da znaš da je trening i izlaganje fizičkom naporu stres. Telo reaguje na stres tako što se adaptira i priprema odnosno postaje jače i otpornije. Da bi mogao u kontinuitetu da postižeš rezultate pored treninga važan je oporavak. Ako preteraš sa treningom, ne slušaš svoje telo i pod konstantnim si stresom kako od treninga tako i od svakodnevnih životnih situacija možeš sebe dovesti u hormonsku disfunkciju. U takvom stanju nema napretka, čak štaviše dolazi do nazadovanja i stagniranja. Dalje u tekstu pročitaj šta sve može da bude uzrok hormonske disfunkcije.
Stres /duševni i emocionalni
Prva stvar kod većine ljudi sa visokim stresom je uspešno upravljanje stresom, odnosno prilagođavanje životnog stila određenim stvarima. Fokus ne treba da bude toliko na vežbanju i hrani. Fokusiraj se na spavanje, boravak u prirodi, vitamin D i boravak na suncu,boravak sa prijateljima i ljubimcima.
Različite alergije i intolerancije na hranu
a) Intelorancija na hranu se obično dešava kada se izgubi sposobnost da se pravilno vari hrana. Kao na primer intelorancija na laktozu. Drugi način je da se razvije autoimuno stanje (ovo stanje se odnosi na bolesti uzrokovane antitelima i limfocitima koji se proizvode protiv supstanci prirodno prisutnih u telu). Takođe može doći do odgovora na hranu ili namirinice kasnije u toku života kao na primer na gluten. Treći način kako može nastati intelorancija je zbog leaky gut (prouzrokuje da telo bude još više reaktivno na određenu hranu na koju ranije nije bilo). Sluzokoža koje odvaja tanko crevo od krvotoka je samo jedna ćelija. Stvari koje su pravilno svarene mogu ući i izaći ali kada neko ima leaky gut onda nesvarene stvari mogu ući i tada ih telo označava kao strane i stvara imuni odgovor svaki put kada se ta hrana pojavi. Tek kada se odstani hranu koja izaziva takav odgovor organizma dolazi do ublažavanja simptoma i autoimunog odgovora organizma. Najčesća hrana koja izaziva ovo stanje je gluten, mleko, kukuruz, soja,orasi, veštački zaslađivači, kvasac, kukuruz, žitarice. Neko ko ima ove probleme prvo treba da ukloni svu tu hranu i da je polako uvodi jednu po jednu tokom perioda od tri ili četiri nedelje. U tom periodu potrebno je pratiti signale tela i odgovor organizma na određene namirnice.
b) Disregulacija šećera u krvi- kada ne jedeš u toku dana bez obzira na razlog i dopustiš da nivo šećera padne, mozak traži instant gorivo a to je glukoza. Tada se ostatku tela šalje signal da treba da uđe u režim preživljavanja i da je glukoza jedini lek koji će izlečiti sve probleme. Ovako se započinje začarani krug u kome dolazi do promene visokog i niskog nivoa šećera u krvi poznatog pod nazivom disregulacija šećera u krvi. Kada ne jedeš duži vremenski period koja je hrana koju najviše želiš? UH,šećeri. Ovo se obično odnosi na ljude koji u svojoj ishrani dominantno konzumiraju velike količine UH i procesuirane namirnice bogate šećerima.
c) Nedostatak hranljivih materija- fotonutritivna praznina (phytonutrient gap) izraz koji se koristi da označi razliku između nutrienata koji ti trebaju za optimalno zdravlje, da se osećate sjajno i nutrienata koje zapravo unosite u vaš organizam. Najveći nedostak nutrijenata su omega 3, jod, gvožđe, magnezijum, vitamin b12, vitamin D i cink. Spektra cell micronutrient test je najbolji test za utvrđivanje nedostataka.
Loše zdravlje creva
Mikrobiomi i njihovo stanje je veoma bitno za zdravlje čoveka. Slično kao leaky gut i kod ovog stanja dolazi do autoimunog odgovora organizma. Popravljanje ovog stanja je jedan od boljih načina borbe sa autoimunim stanjem.
Dysbiosis-prekomerni porast nepoželjnih bakterija/gubitak zdravih bakterija( neravnoteža između različitih vrsta organizama u crevnoj mikroflori za koju se smatra da doprinosi stanju lošeg zdravlja). Sva ova stanja mogu nastati usled nesposobnosti tela da se nosi sa stresom. 70 % telesnog imuniteta je u oblozi creva koja se zove gut associated lymphoid tissue GALT (limfoidno tkivo povezano sa crevima). Može prouzrokovati dobijanje telesne težine usled nezdrave bakterije (micki sites). Između ostalog ove bakterije izvlače kalorije iz hrane koju jedeteš i smeštaju ih u masne ćelije. U slučaju kada su ove bakterie prisutne u velikom broju, može se dogoditi da taložiš više masti iako ne jedeteš mnogo. Takođe dolazi do povećane potrebe za šećerima što hrani bakterije kao što su Candida, a može doći do poremećaja hormonske ravnoteže. Usled recirkulacije estrogena kroz telo, dolazi do depresije, anksioznosti, i mentalne magle. Sve ovo mogu biti posledice lošeg zdravlja creva. Da bi popravio stanje treba da izlečiš creva, ukloniš inflamatornu hranu, nađeš koja hrana te nagoni da se prejedaš, ako je potrebno dodaš suplementaciju ( glutamin može da pomogne ).
Loša sposobnost jetre za detoksikaciju
Veoma važna uloga jetre je u procesu METILACIJE (kada proces metilacije ide dobro onda se popravlja DNK, regulišu se hormoni, proizvodi se energija, štiti od raka, podržava detoksikaciju, održava imuni sistem zdravim, podržava zaštitni omotač duž nerava, jača nervni sistem ….). Sve što treba da radiš je da voliš i čuvaš jetru i ona će ti tako vratiti. To se može postići vitaminom B ,glutathione, ne konzumiranjem alhohola, uklanjanjem toksina iz okruženja.
Izlaganje toksinima iz životne sredine
Toksini mogu biti živa iz ribe, zagađena voda za piće i kupanje, zagađen vazduh, toksični proizvodi za ljudsku negu. Sve ovo može doprineti hemijskom opterećenju koje svako od nas nosi u sebi i koje se zove BODY BURDEN (ukupna količina određene hemikalije prisutne u telu obično radioaktivnog elementa ili druge toksične supstance). Ovi toksini mogu pokrenuti promene u ćelijama koje zadržavaju masne naslage, povećavaju proizvodnju KORTIZOLA, menjaju proizvodnju INSULINA i dovode do insulinske rezistencije. Prouzrokuju takođe da naše telo ne može da se očisti od previše estrogena (dolazi do borbe za receptore prvenstveno estrogena i tiroidnih hormona što dovodi do sistematskih hormonskih poremećaja). Fokusiraj se na stvari na koje imaš uticaja, čista voda za piće, organski proizvodi, manje procesuiranih i namirnica sa bar kodovima.
Skrivene infekcije
Infekcije koje su akutne ili hronične podižu nivo upale u telu. Posebno je opasno da se one obično podvode pod zamor,stres,zatvor. Testovi mogu da otkriju razne upale u telu kao što su Epstin Barr (vrsta herpes virusa i jedan od najčešćih ljudskih virusa, simptomi su obično zamor,temperatura, upala grla, natečene žlezde na vratu, otečena jetra i osip) . Stres može dovesti do reaktivacije nekih starih infekcija, kao što je CYTOMEGALOVIRUS(CMV). Sve ove infekcije mogu biti povezane sa autoimunim bolestima. Tako da ako je bilo koje autoimuno stanje prisutno uvek je dobro proveriti infekcijsku upalu u telu. Dobar GI test (rendgenski snimak gornjeg gastrointestinalnog trakta) ili virusni panel.
Sad imaš malo više informacija zašto kada radiš sve „savršeno“ ne možeš da ostvariš svoj rezultat. Iako spolja sve izgleda top, situacija unutra možda nije baš tako sjajna. Pre nego što padneš u depresiju i odustaneš od treninga, ishrane pogledaj šta još možeš da uradiš. Da li postoje neki signali na koje nisi obraćao pažnju a koji te mogu sprečiti u postizanju ciljeva.
Za više zadržaja sličnog tipa pogledaj https://milosundergroundgym.com/category/ishrana/
Takođe podeli ovaj sadržaj ako znaš nekoga kome može pomoći.