Sport i trening van sporta
Ako treniraš neki sport i potrebno ti je nešto dodatno da bi popravio svoje veštine a da to nije vezano direktno za tvoj sport onda moraš da znaš kako da treniraš van svog sporta. Evo nekoliko saveta vezanih za trening koji će ti pomoći da popraviš svoje performanse.
Da bi bio bolji u nekom sportu taj sport mora da bude tvoja dominantna aktivnost.
Ovo praktično znači da većinu svog vremena treba da provodiš na treningu koji je vezan za tvoj sport. Odnosno da usavršiš što je moguće bolje tehniku i taktiku svog sporta. To je princip specifičnosti i sve drugo što radiš je opšta fizička priprema. Ne postoji ništa specifičnije za tvoj sport od sporta ili aktivnosti kojom se baviš. Ako na primer hoćeš da budeš bolji fudbaler tvoj trening treba da bude 85 – 90 % usmeren na razvijanje tehnike i taktike. Ostali deo treninga mogu da budu aktivnosti koje će ti pomoći da podigneš svoje fizičke kapacitete na viši nivo.
Snaga
Kad već nešto radiš van svog sporta neka to bude razvoj snage. Snaga će ti pomoći da popraviš ostale fizičke kvalitete (brzina, eksplozivnost,izdržljivost, otpornost na povrede…). Jako je bitno da svoju snagu kreneš da razvijaš što ranije. Paralelno sa sportom koji treniraš. U početku to su vežbe sa sopstvenim opterećenjem a kasnije dolaze vežbe sa šipkom i tegovima. Sa godinama koje provodiš u treningu svog sporta obaveze se povećavaju. Zato je bitno da kreneš na vreme i da imaš kontinuitet. Ne žeiliš da budeš sportista koji ima tehniku i taktičko znanje a snage samo za jedno poluvreme. Jače i snažnije telo se teško povređuje a i kad se povredi brže se oporavlja.
Pravilna tehnika izvođenja osnovih višezglobnih vežbi za razvoj snage.
Ovde ti treba neko ko zna da ti pokaže tehniku kako bi maksimalno iskoristio potencijal i smanjio rizik od povreda. Nema gluplje stvari nego kad se sportista povredi u teretani radeći vežbu sa nepravilnom tehnikom. Tvoje telo je tvoj alat i sredstvo za rad zato ga tretiraj kako treba.
Mobilnost
Možda nije previše fensi raditi na mobilnosti ali kada su u pitanju sportisti ovo može da pravi razliku između karijere od 5 godine i karijere od 20 godina. Najbolje bi bilo da vežbe mobilnosti radiš kao male mirko celine u toku dana. Npr. 3 puta po 5 minuta svaki dan. Naravno uz ovo ide i pre treninga ili između serija. Kako god da radiš je dobro, ne valja ako uopšte ne radiš. Jer dok imaš 15, 16 godina možda možeš da prođeš bez posvećivanja pažnje mobilnosti ali kasnije sve stigne na naplatu.
Obrati pažnju na trening van sezone
I dok sportistima koji već dugo igraju treba više odmora i svežine, mladi sportisti ne bi trebalo da palamude preko leta i posećuju letovališta i noćne klubove već da to vreme iskoriste na jačanju svojih slabih strana. Ako si mlad i nisi imao zavidnu minutažu u tek zavrešenoj sezoni eto prilike da leto provedeš radeći na sebi i novu sezonu dočekaš u najboljoj mogućoj formi. Ako sve lepo isplaniraš imaš sasvim dovoljno vremena da popraviš bar jednu važnu stvar u svojoj igri ili da poboljšaš fizičke performanse koje će ti u narednoj sezoni pružiti dodatni kvalitet u igri. I naravno nema ništa lepše kad je leto vrelo a ti treniraš dok drugi palamude i hvataju boju na suncu. Ali zato u Novembru nema mnogo sunca i zato kad se primakne kraj utakmice ti imaš više energije i snage i tvoja tehnika ne pada posle 15 minuta. Misli na to kad budeš radio na sebi ovo a i svako naredno leto.
Odmor,oporavak i ishrana.
To što je ovaj savet na poslednjem mestu ne znači da je najmanje važan. Ove tri stvari dosta sportista uzima olako jer ne vidi trenutne rezultate. Međutim upravo ove tri stvari mogu presudno da odrede dužinu tvoje karijere i njen kvalitet. Pre nego što uroniš u najmodernija sredstva oporavka i suplementaciju prvo probaj da uradiš domaći zadatak. Ovaj domaći zadatak se sastoji od 8 do 10 sati kvalitetnog noćnog sna, ishrane koja podrazumeva nutritivno bogate namirnice i što je moguće manje procesuirane hrane, hidrataciju (H2O) i rad na svom mentalnom zdravlju (čitanje, meditacija, šetnja i sl). Ovo takođe nije previši fensi i zna da bude strašno dosadno, jer se rezultati ne vide trenutno. Ali na duže staze može da napravi ogromnu razliku između sportiste koji ima 23 godine i govori „ja sam nekada mogao da uradim …“ i sportiste koji još uvek dominira.
Za sve ovo je potrebno vreme i odricanje ali će ti se rezultati višestruko isplatiti.Ovih par saveta mogu drastično da poboljšaju tvoje sportske performanse. Za slične tekstove o treningu pogledaj https://milosundergroundgym.com/