Šetnja tajno oružje za gubljenje kilograma
Evo šta treba da znaš kada je šetnja u pitanju.
- Poboljšava tvoj aerobni kapacitet.
- Pospešuje tvoj oporavak od napornih treninga.
- Sagoreva kalorije i povećava NEAT
I dok je u svetu fitnesa HIIT (high intensive interval training) jedno od glavnih načina za gubljenje kilograma i skidanja masnih naslaga, zanimljivo je pogledati kako stoje stvari kada je šetnja u pitanju. Činjenica je da za nekog ko ide u teretanu i želi da popravi svoj izgled šetnja može da pruži mnogo više od očekivanog.
#Šetnja nije dodatni stres kada je trening u pitanju.
Za razliku od treniga snage i HIIT šetnja je aktivnost koja ne dodaje stres već suprotno deluje. Naime povoljni efekti šetnje u kombinaciji sa treningom snage ogledaju se u pospešivanju oporavka od treninga snage. Veoma je teško da postignete pretreniranost kada upražnjavate šetnju. Posle šetnje se uglavnom osećate bolje a ne lošije. Povećava se protok krvi što će vam pomoći da se oporavite od treninga a i od nekih sitnijih povreda.
#Šetnja uglavno podstiče sagorevanje masnih naslaga sa minimalnim gubitkom mišićne mase.
Pošto je šetnja aktivnost niskog intenziteta uglavnom dolazi do sagorevanja masti. Šetnja od 10 minuta neće učiniti neku naročitu korist kada je u pitanju sagorevanje masti ali šetnja od 4 do 8 sati nedeljno će sagoreti gomilu kalorija od čega će većina biti iz masnih depoa. Vežbe visokog intenziteta kao primarno gorivo koriste glukozu. Ako ste recimo na dijeti i dižete tegove zalihe glikogena se lakše iscrpljuju. Ako još na to dodate intenzivan trening, telo će povećati proizvodnju kortizola kako bi se aminokiseline pretvarale u glukozu i koristile za energiju. Ovo nije baš pametna strategija jer će onda ostati mnogo manje aminokiselina na raspolaganju za igradnju i očuvanje mišićne mase. Većina ljudi ima znatno više telesnih masnoća na raspolaganju nego aminokiselina. Zato je pametnije da pokrenete svoje telo da troši gorivo kojeg ima više.
#Šetnja stimuliše tip I mišićnih vlakana.
Visokointenzivni trening stimuliše mišićna vlaka tip II ali ima tendenciju da ih pretvara u vlakna srednje snage umesto u jača snažnija vlakna tip IIb ili IIx. Kod šetnje je situacija dosta jasnija. Primarna je stimulacija sporih aerobnih mišićnih vlakana. Jača i snažnija mišićna vlakna će vam trebati za maksimalne napore i eksplozivne pokrete.
#Šetnja poboljšava aerobni i radni kapacitet
Šetnja vas možda neće pretvoriti u maratonca ali će znatno unaprediti vaš VO2 max. Povećanje aerobnog kapaciteta omogućava da efikasnije sprovodite trening snage i da se brže oporavljate između serija.
Što se tiče radnog kapaciteta osoba u formi treba da je u mogućnosti da obavlja umerene aktivnosti duži vremenski rok. Šetnja pomaže u podizanju radnog kapaciteta.
#Šetnja kao sredstvo za smanjivanje stresa
Pored podizanja fizičkih kvaliteta šetnja vam može pomoći da saberete svoje misli,provedete malo vremena sa sobom,sagledate neke probleme, pronađete svoj mir. Obično kada završite šetnju se osećate bolje i život izgleda malo lepše.
#Šetnja je “funkcionalna” aktivnost
Funkcionalno je možda poprimillo različita značenja i odnosi se na raličite aktivnosti ali jedno značenje je da to treba da bude nešto što oponaša ili poboljšava aktivnosti svakodnevnog života. Kao što je poznato potreba za kretanjem je jedna od najfunkcionalnijih aktivnosti koje čovek može da uradi a šetnja je idealan način da to postignete.
#Šetnja je aktivnost niskog intenziteta i veoma je teško preterati sa njom
Šetnja ima veoma mali uticaj na kolena i bolna leđa. Čak štaviše može pomoći da se neki sitni problemi i povrede ublaže i poboljša stanje.
#Šetnja je bolja od trčanja u kombinaciji sa treningom snage
Kada kažem trčanje ne mislim na spirteve već na lagani džoging. Kada dižete tegove vi već svoje zglobove i tetive izlažete određenom steresu i naporu. Ono što vam sigurno neće pomoći je dodavanje steresa putem aktivnosti koja gotovo da nema drugu korist od dodavanja dodatnog stresa. Ono što je činjenica da kombinacija treninga snage i džoginga smanjue nivo eksplozivnosti i snage. Ako već nešto treba da kombinujete sa treningom snage neka to bude šetnja i eksplozivni kratki sprintevi (poželjno je da bude trčanje uz brdo).
#Šetnja lepo radi na prazan stomak
Za skidanje masnih naslaga potrebna vam je aktivnost niskog intenziteta koja kao primarno gorivo koristi rezerve masti. Predpostavimo da ste ustali i niste ništa jeli već ste pre prvog obroka otišli u šetnju od neki 45 minuta. Umesto da troši hranu koju ste planirali da unesete vaše telo će posegnuti za rezervama. U ovom slučaju to će biti masne naslage. Takođe pošto je intezitet nizak neće doći do gubitka dragocene mišićne mase.
Primena
Šetnja je dugotrajna aktivnost i obično možeta da kombinujete sa njom slušanje nekog dobrog podkasta ili audio knjige. Zamislite šetate mršavite i još uz to naučite nešto korisno.
Kada šetati?
Vreme nije toliko bitno kada je šetnja u pitanju. Ako je vaš cilj samo da budete zdraviji i imate bolju liniju možete da šetate kad god vam odgovara.Takođe šetnja ne mora da bude neprekidna aktivnost. Umesto 45 minuta odjednom šetnju možete podeliti na 3 puta po 15 minuta recimo posle svakog obroka. Ako je vaš cilj sagorevanje masnih naslaga onda je najbolje vreme na prazan stomak pre prvog obroka.
Kako šetati?
Probajete da održite konstantan ritam koji vam omogućava da održite razgovor za zamišljenim partnerom za šetnju. Mali uspon je takođe poželjan za dodatno sagorevanje kalorija.
Za postizanje kardiovaskularnih koristi probajte 30 i više minuta. Doslednost i kontinutite su ključne stvari za postizanje rezultata i pozitivnih efekata koje pruža šetnja.
Još tekstova na https://milosundergroundgym.com/