Koliko je teško trenirati kada imaš više od 35 godina?
Da budem potpuno iskren teže je nego kada imaš 20 ili 25 godina ali to nije razlog da odustaneš i najbolje godine svog života provedeš u lošoj fizičkoj i mentalnoj formi. Za početak da vidimo šta je moguće uraditi u ovom životnom dobu.
Potencijal za izgradnju mišića i dalje postoji
Mogućnost za izgradnju mišića postoji od momenta kada se rodiš pa sve dok ne odeš sa ovog sveta. Naravno sa godinama koje provedeš na ovoj planeti ta mogućnost se smanjuje i nije ista kao kada si u svojim dvadesetim. Prihvatanje te činjenice je nešto što će ti olakšati proces treninga. Odustajanje od treninga u ovom životnom dobu je možda zbog toga što postoji proekcija nekog idealnog izgleda ili forme koju želimo da postignemo. Naravno da u tome nema ničeg lošeg ali zamišljati sebe kao vrhunskog bodibildera sa 130 kg mišićne mase i 5 % procenta masti nije baš nešto što će ti pomoći da kreneš sa treningom i dovedeš sebe u red. Mnogo bolji pristup je prihvatanje činjenice da sada imaš mnogo više iskustva i verovatno mnogo manje ega i spreman si da poboljšaš kvalitet života i budeš najbolja moguća verzija sebe. Izgledati lepo biti snažan,popraviti kvalitet svog života,biti aktivniji sa svojom porodicom su stvari koje su ostvarive u ovom životnom dobu. Takođe tvoj izgled u majci kratkih rukava će se popravit kao posledica ovakvog pristupa.
Sa godinama se prioriteti i obaveze menjaju
Postoji jedna stvar u vezi treninga koju sam čuo kada sam imao nekih 20 godina a koja se odnosi na povećavanje obaveza i menjanje prioriteta kako postaješ stariji. U svojim dvadesetim to mi je bilo teško da prihvatim i mislio sam da ću moći ceo život da treniram 6 puta nedeljno i da nema potrebe da prilagođavam trening životu nego ću uvek moći život da prilagodim treningu. Kako sam samo bio naivan… Trebalo mi je malo više vremena da shvatim da za postizanje rezultata zapravo treba mnogo manje vremena.
Učestalost treninga na nedeljnom nivou od 2 do 3 treninga
Dva to tri treninga za celo telo u toku nedelje je sve što ti je potrebno. Naglasak je na višezglobnim pokretima i vežbama i razvoju snage. Nauka kaže da signal za izgradnju mišića traje negde između 48 i 72 sata. To praktično znači da sa dva treninga nedeljno za celo telo imaš sasvim dovoljan signal za izgradnju ili održavanje mišića. Ovaj nedeljni raspored će ti omogućiti mnogo veću doslednost i pridržavanje što je možda i najvažnije. Kao dodatne aktivnosti možeš da ubaciš šetnju i vežbe za razvoj ili poboljšanje mobilnosti. Na taj način ostavljaš sebi dovoljno vremena za ostale životne aktivnosti i nema frustracije zbog treninga.
Koja je tvoja početna osnova?
Kada krećeš sa treningom u kasnijem životnom dobu bitna je tvoja polazna osnova. Da li si nekada trenirao, koliko dugo, koji način treninga je bio dominantan, da li si bio sportista, ranije povrede? Sve ovo utiče na to kako ćeš nastaviti odnosno krenuti svoj trening. Osoba koja je trenirala u svojim dvadesetim imaće mnogo lakši put da izgradi svoje mišiće. Međutim ako si neko ko prvi put kreće sa treningom snage u svojim kasnim tridesetim još uvek imaš veliki potencijal za izgradnju mišićne mase jer tvoje telo nije ranije bilo izloženo treningu. Usled novog stimulansa tvoji mišići će imati mnogo bolji odgovor. Pored izgradnje mišićne mase ti počinješ da se odudaraš od svojih vršnjaka. I to ne samo po pitanju fizičkog izgleda već i po pitanju mentalne snage i celokupne izdržvljivosti i energije za svakodnevne aktivnosti. Kada imaš preko 35 godina procenat ljudi koji izgledaju lepo i pritom se lepo osećaju i imaju energije se drastično smanjuje. Sa minimalnim vremenom provedenim u teretani i dobrim načinom ishrane i oporavka postićićeš mnogo više nego što si očekivao.
To što imaš preko 35 godina ne znači da treba da odustaneš i spustiš lestvicu nisko. Podigni svoja očekivanja i donesi odluku da budeš najbolja moguća verzija sebe. Napuni se energijom i optimizmom i budi zahvalan na prilici što možeš da treniraš i posle 35 godine.
Za više zadržaja sličnog tipa pogledaj https://milosundergroundgym.com
Takođe podeli ovaj sadržaj ako znaš nekoga kome može pomoći.